NARODOWY SPIS POWSZECHNY

Do dnia 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją wzięcia udziału w spisie jest samospis internetowy.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to badanie, które przeprowadzane jest raz na około 10 lat. Ma na celu zgromadzenie danych demograficznych, społecznych czy zawodowych. Istotą badania jest możliwość analizy danych zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

 

Spis przez Internet

W spisie można wziąć udział nie wychodząc z domu. Szczegółowe informacje o samospisie internetowym dostępne są na stronie https://spis.gov.pl/

 

Tradycyjne metody – telefonicznie lub z rachmistrzem.

Oprócz możliwości spisu internetowo możemy skorzystać z dwóch metod uzupełniających – spisu telefonicznego lub przy pomocy rachmistrza spisowego. Na terenie Gminy Siechnice ruszyli już Rachmistrzowie spisowi, którzy będą dzwonić z nr tel. (22) 828 88 88 albo (22) 279 99 99 lub będą kontaktować się z respondentami osobiście. Będą oni zbierali informacje od osób, które nie wypełniły formularza internetowego poprzez samospis internetowy.

 

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

2) numer identyfikatora oraz hologram,

3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,

4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

 

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • poprzez kontakt z infolinią spisową nr 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić Policję.

 

Przy weryfikacji Rachmistrza należy podać jego imię i nazwisko oraz numer identyfikatora.

 

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

 

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na nr infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Infografika Narodowego Spisu Powszechnego
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial