Baw się z Pippi przez całe lato!

Opowiem ci dzisiaj o małej dziewczynce…

Ma dziewięć lat? 

Tyle co ja?

Tak. I mieszka w dużym domu.

Sama?

Jest z nią koń w cętki i małpa, pan Nillson.

A z czego żyje?

Ma kufer pełen złota, który przywiózł jej tata.

Kim jest jej tata?

Piratem, oczywiście.

To wiem! Ona musi się nazywać Pippi Pończoszanka!

Tak narodziła się najbardziej zwariowana, nieprzewidywalna bohaterka wszechczasów. Astrid Lindgren miała wówczas prawie czterdzieści lat, córkę Karin i pierwszą wydaną książkę, „Zwierzenia Britt-Marii”. Historię rudej dziewczynki z warkoczami i piegami, w za dużych butach, kolorowych sukienkach i fartuszkach pisarka opowiedziała chorującej Karin, to właśnie córka Astrid Lindgren wymyśliła, że dziewczynka musi nazywać się Pippi. Nigdy wcześniej takiej bohaterki w literaturze nie było. Mała Pippi jest silna, niczego się nie boi i robi tylko to, na co ma ochotę. Jeśli chce, może podnieść konia. A jeśli właśnie zachciało jej się lemoniady, to szuka jej – w lemoniadowym drzewie, które rośnie tuż obok jej domu.

W ciągu siedemdziesięćiu pięćiu lat książki o Pippi zostały przetłumaczone na 73 języki, w sumie na całym świecie wydano ponad dziesięć milionów egzemplarzy książek Astrid Lindgren.

Dzięki dziewczynce ze Szwecji kolejne pokolenia odkrywają, jak nie bać się mówić tego, co się myśli i pozostać niezależnym, na przekór temu, czego oczekuje od nas społeczeństwo, rodzina, czy szkoła.

Zapraszamy do zabawy. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów do wykorzystania w czasie wakacji.
(źródło: www.jungoffska.pl)
Na plakacie widoczne są kolorowe ilustracje z książki Pippi Pończoszanka oraz informacje o konkursie z okazji urodzin Pippi

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

Ogólnopolski Konkurs Rodzinny z okazji 75. Urodzin Pippi – „Lato z Pippi” 
Do udziału w konkursie zapraszamy Rodziny – duet uczestników tworzą dziecko i dorosły członek rodziny, którym może być: rodzic, pełnoletnie rodzeństwo, dziadkowie, wujek, ciocia. 
Prace konkursowe są realizowane w dwóch kategoriach: plastycznej (dzieci do 12 lat) i literackiej (dzieci do 16 lat).
Praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką m.in. rysowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie (glina, plastelina, masa solna, modelina itp.), wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, grafika, kolaż, instalacje, video-art, konstrukcje z różnego materiału (np. papier, szmaty i sznurek. Tematem pracy jest „Pippi w malarstwie polskim i światowym”, czyli plastyczny wizerunek Pippi inspirowany twórczością dowolnego malarza żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku lub dawniej. (m.in. Wyspiański, Matejko, Malczewski, Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Hieronim Bosch, Van Gogh i inni)
Praca literacka – „Limeryk o Pippi”, powinien być to krótki i wesoły wiersz, inspirowany postacią i przygodami Pippi, napisany zgodnie z zasadami jego budowy: 5 wersów o układzie rymów aabba – dwa pierwsze wersy i ostatni rymują się ze sobą i mają stałą liczbę sylab akcentowanych, środkowe wersy są krótsze o 2-3 sylaby akcentowane, na końcu pierwszego wersu występuje nazwa geograficzna, która jest podstawą rymu a.
(źródło: www.jugoffska.pl)

Ambasadorem akcji w Gminie Siechnice jest Miejska Biblioteka Publiczna w Siechnicach 

Ze względu na wymogi konkursowe wydawnictwa i potrzebę oryginalnego podpisu przy zgodach – zgłoszenia należy składać osobiście w MBP do 05/10/2020.

Poniżej informacje, regulamin i karta zgłoszenia do pobrania.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial