JEŻYCJADA 2021

Od kilku lat organizujemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siechnicach wspólne czytanie Jeżycjady – dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji wydawnictwa Akapit Press. Za każdym razem spotkanie miało swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Była herbata, były ciasteczka i unikatowe fragmenty, czytane indywidualnie i na role, za każdym razem inne, zaskakujące w wyborze i co najważniejsze – nigdy się nie zdarzyło, by na jedno spotkanie, ktoś wybrał ten sam fragment!

W tym roku niestety, podobnie, jak rok temu, nie możemy spotkać się na wspólnym czytaniu w Bibliotece, ale mamy dla Was propozycję, która, mamy nadzieję, Wam się spodoba i na którą aktywnie odpowiecie 🙂

Otóż…

w dniach 15 – 20 marca 2021 czytamy Jeżycjadę w Gminie Siechnice!

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU! CZYTAJCIE Z NAMI JEŻYCJADĘ!

Jeżycjada – powieść mieszcząca się w 22 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wierni czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, matka i córka.

Części Jeżycjady można czytać we wskazanej kolejności, zgodnej z datą wydania lub dowolnie – niezależnie od układu całej serii. Każda z części Jeżycjady poświęcona jest innemu bohaterowi, a lektura całości ukazuje powiązania między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami, a wszystko na tle zmieniającej się polskiej rzeczywistości. Akcja każdej powieści toczy się w ciągu kilku dni lub tygodni. Autorka osadza ją w rzeczywistych miejscach Poznania i okolic, wskazuje konkretny czas, przywołuje sytuację społeczno-ekonomiczną – jako tło i komentarz do indywidualnych losów bohaterów.

Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

Przez lata tworzenia Jeżycjady Małgorzata Musierowicz zdobyła rzeszę oddanych czytelników. Jednym z wiernych czytelników Jeżycjady był Czesław Miłosz, który niejednokrotnie kontaktował się z autorką i wypytywał o dalsze losy postaci. Czytelnicy bardzo uważnie śledzą każdą opowieść, kojarzą fakty, niekiedy domagają się wplatania wątków, dodatkowych postaci i relacji między nimi. Z myślą o bohaterach fani nieustannie tworzą materiały o Jeżycjadzie, drzewa genealogiczne rodziny Borejków, opisują poszczególne postacie, rysują plany pomieszczeń i – czekają na kolejne części.

Na podstawie Jeżycjady śladami bohaterów powstał specjalny przewodnik po Poznaniu zgodny z wydarzeniami umieszczonymi w powieści. Jeżycjada była również inspiracją do powstania książki kucharskiej Łasuch literacki, w której zawarto przepisy na potrawy spożywane przez bohaterów.

Seria Jeżycjada towarzyszy czytelnikom od czterdziestu lat, kiedyś bardzo młodzi, dziś dorośli – z jednakową niecierpliwością czekają na każdy następny tom.

Wszystkie tomy w zestawie:

Małomówny i rodzina (1975)
Szósta klepka (1977)
Kłamczucha (1979)
Kwiat kalafiora (1981)
Ida sierpniowa (1981)
Opium w rosole (1985)
Brulion Bebe B. (1990)
Noelka (1992)
Pulpecja (1993)
Dziecko piątku (1993)
Nutria i Nerwus (1995)
Córka Robrojka (1996)
Imieniny (1998)
Tygrys i Róża (1999)
Kalamburka (2001)
Język Trolli (2004)
Żaba (2005)
Czarna polewka (2006)
Sprężyna (2008)
McDusia (2012)
Wnuczka do orzechów (2014)
Feblik (2015)

Ciotka Zgryzotyka (2018)

(opis pochodzi ze strony Wydawnictwa Akapit Press)

Więcej na temat akcji OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY czytajcie TUTAJ.

Ciekawy blog o Jeżycjadzie, na którym znajdziecie wiele informacji, ciekawostek, refleksji na temat tej serii książek i jej bohaterów.

ŚWIAT JEŻYCJADY

Najnowsza pozycja na rynku dotycząca Jeżycjady, to „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” autorstwa Małgorzaty Musierowicz i jej córki Emilii Kiereś. Przeczytajcie krótki wywiad z autorkami: SKRZYNIA NIESPODZIANEK DLA PRZYJACIÓŁ

Zapraszamy Was również na stronę autorki – MAŁGORZATY MUSIEROWICZ

WSPOMNIENIA Z 2020 – WRÓĆMY NA CHWILĘ DO ZESZŁOROCZNEJ AKCJI!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial