BOGATY ŚWIAT ZABAW DZIECI Z BULLERBYN

Miejska Biblioteka Publiczna w Siechnicach serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Bogaty świat zabaw dzieci z Bullerbyn”. 

PATRONEM KONKURSU JEST WYDAWNICTWO JUNG-OFF-SKA https://jungoffska.pl/

Aby wziąć udział w konkursie trzeba przygotować pracę plastyczną – otwórzcie wrota wyobraźni i pokażcie nam, jak wyglądały zabawy Dzieci z Bullerbyn!

  • Forma plastyczna płaska, A3, A4

technika Witraż

–      witraż wykonany na szkle, twardej folii transparentnej lub pleksi farbami witrażowymi i konturówkami do szkła

technika Grafika

–    grafika wykonana czarnym cienkopisem z elementami kolorystycznymi / kredki

O dzieciach z Bullerbyn

Wszystko zaczęło się blisko sto lat temu w małej smalandzkiej wiosce Nas koło Vimmerby. Tam, w sporej zagrodzie, razem z trójką rodzeństwa dorastała Astrid Ericsson. Robili to, co zwykle robią dzieci. Chodzili po dachach, robili tunele w zbożu, ukrywali skarby, łapali raki… Gryzły ich komary, a potem siedząc na ganku i licząc ukąszenia układali z tego zadania matematyczne. Brzmi znajomo? Niespełna dwadzieścia kilometrów dalej jest inna nieduża wieś, Sevedstorp, w której swoje dzieciństwo spędził ojciec Astrid, Samuel August. Są tam trzy położone blisko siebie domy. Między Zagrodą Środkową a Południową rośnie duża, rozłożysta lipa, gałęziami sięgająca do okien obu domów. Można spokojnie po niej przechodzić, żeby odwiedzić sąsiadów. Kiedy wjeżdża się do Sevedstorp, pod tabliczką z nazwą wsi jest druga, z napisem „BULLERBYN”…

Bullerbyn istnieje więc naprawdę. Nie tylko w Smalandii. Może być wszędzie tam, gdzie są dzieci i sielskie, beztroskie dzieciństwo, w Szwecji, Francji, Czechach, Australii, Polsce… W tym Bullerbyn, które opisała Astrid Lindgren, mieszka sześcioro dzieci, trzy dziewczynki i trzech chłopców. Główną bohaterką jest siedmioletnia Lisa, to ona opowiada o ich zwyczajnych, a przecież zupełnie niezwykłych przygodach. Lisa mieszka w Zagrodzie Środkowej razem z braćmi: Lassem i Bossem. Lasse i Bosse mogą przechodzić po gałęziach lipy do pokoju Ollego, chłopca z Zagrody Południowej. Okno pokoju Lisy wychodzi na stronę Zagrody Północnej, w której mieszkają dwie siostry: Anna i Britta. To z nimi Lisa przesyła sobie liściki z okna do okna za pomocą sznurka i małego pudełka. Wystarczy obecność przyjaciół i odrobina wyobraźni, by zwykły dzień stał się niezapomnianą przygodą. Dzieciom z Bullerbyn czego jak czego, ale wyobraźni i poczucia humoru z pewnością nie brakuje.

Równie ważnymi mieszkańcami Bullerbyn są zwierzęta. Mama Lisy ma kurzą fermę, Lasse bez powodzenia próbuje założyć fermę … szczurzą. Olle ma swojego psa, Svippa, którego uratował z rąk szewca Grzecznego. Bosse ma kurę, Albertynę. Lisa opiekuje się królikami, a potem dostaje jagnię – Pontusa. Pojawienie się tylu zwierząt nie jest przypadkowe, Astrid Lindgren niejednokrotnie brała udział w akcji na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt. Na swój własny, niepowtarzalny sposób. W latach 70-tych napisała artykuł o chorej z miłości … krowie. Czym w efekcie doprowadziła do znowelizowania ustawy o ochronie zwierząt i zmniejszenia przemysłowego uboju.

Życie w Bullerbyn jest proste i bezpieczne, to jego największa zaleta. Dzieci mogą same, bez opieki rodziców, wypływać łódką na jezioro, chodzić w nocy do lasu, spać na sianie, chodzić po Ręce Trupa, czyli najgroźniejszym miejscu w górach… Odwiedzają dziadka, któremu czytają gazetę albo mieszkającą w zagajniku Kristin, której przynoszą jedzenie. Tworzą swój własny świat, w którym zmęczone, zmarznięte, niewyspane są zwyczajnie… szczęśliwe.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial