CZYTAKI DLA OSÓB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

Miło jest nam poinformować, że nasze biblioteki zaczęły współpracować ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca, które zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa wśród osób niewidomych. Stowarzyszenie od 2007 roku regularnie nagrywa i nieodpłatnie udostępnia bibliotekom kolejne cyfrowe książki mówione przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki tej współpracy nasze biblioteki będą otrzymywały regularnie książki nagrywane w formacie zabezpieczonych plików mp3, tzw. Formacie Czytaka, w ramach licencji ustawowej. Zgodnie z obowiązującym prawem mogą ich słuchać wyłącznie osoby niewidome, z dysfunkcją wzroku uniemożliwiającą czytanie oraz inne osoby niepełnosprawne, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą utrzymać książki w ręku. Ta współpraca daje nam możliwość poszerzania naszego księgozbioru o cyfrowe książki mówione i otwarcie się dla osób ze specjalnymi potrzebami jak np. dysfunkcja wzroku.

W celu potwierdzenia, że czytelnik jest osobą uprawnioną do korzystania z cyfrowych książek mówionych, powinien on okazać pracownikowi biblioteki orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wystawione przez odpowiedni organ orzekający lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że nie jest w stanie czytać normalnego druku. Ze względu na zabezpieczenie, przekazywane przez nas książki mogą być odtwarzane tylko na urządzeniach z serii Czytak, specjalistycznych urządzeniach dedykowanych czytelnikom niewidomym i słabowidzącym, w tym także osobom starszym, które ze względu na wiek nie mogą już korzystać z tradycyjnych książek. Czytak od wielu już lat cieszy się powodzeniem wśród czytelników książek mówionych. Urządzenie odtwarza również pliki mp3, więc z powodzeniem można na nim słuchać większości audiobooków. Oprócz cyfrowych książek mówionych, Stowarzyszenie stara się również udostępniać bibliotekom bezpłatnie urządzenia z serii Czytak, ale ich zakup i przekazanie bibliotekom możliwe jest dzięki pozyskaniu środków publicznych, które są dość ograniczone. W tym momencie niestety Stowarzyszenie nie dysponuje odtwarzaczami Czytak, które mogłoby przekazać bibliotece. Natomiast jest szansa, że jeszcze w tym roku, uda się pozyskać środki i zakupić urządzenia.

Tym nie mniej zapraszamy do korzystania z usługi każdego, kto posiada Czytak na swoje potrzeby.

O szczegóły pytaj w naszych bibliotekach!

Jeśli zainteresowało Cię, czym zajmuje się Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix – czytaj więcej o stowarzyszeniu.

Zajrzyj również do katalogu dostępnych plików – tutaj.

*zdjęcia Czytaków zapożyczone ze strony www.czytak.com.pl

Logotypy projektu: Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska, Fundusze Europejskie, Polska Cyfrowa

TUTAJ REALIZOWANY JEST PROJEKT GRANTOWY „KONWERSJA CYFROWA DOMÓW KULTURY” DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EUROPESJKICH, KTÓREGO OPERATOREM JEST NARODOWE CENTRUM KULTURY.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial